dom

Papy termozgrzewalne – budowa, zalety i wady. Czy warto ją kupić?

Właściwe dobrana papa jest w stanie zapewnić skuteczną ochronę dla dachu płaskiego lub skośnego. O czym warto pamiętać podczas jej wyboru?

Materiał budowlany jak papa bitumiczna ma wszechstronne zastosowanie. Najczęściej używany jest do krycia dachów, ale również może służyć do wykonania izolacji fundamentów, ścian piwnic czy posadzek. Obecnie na dachy bardzo często wybierana jest papa termozgrzewalna, która wyróżnia się wieloma zaletami w porównaniu do papy starszej generacji.

Jak zbudowana jest papa termozgrzewalna?

Papa bitumiczna jest wytwarzana z wykorzystaniem masy asfaltowej albo smołowej, która umieszczona jest na osnowie wykonanej z włókna poliestrowego, szklanego, rzadziej z tektury.

W wierzchu wykańczana jest ona za pomocą specjalnej posypki, na przykład z piasku, skalenia albo bazaltu, która zapewnia jej dodatkową ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Od spodu natomiast najczęściej jest ona wykończona folią.

Materiał jak termozgrzewalna papa bitumiczna jest nowej generacji materiałem, który może być montowany z wykorzystaniem palnika gazowego albo gorącego powietrza. Papa tego typu, na przykład papa Bauder, wykorzystuje specjalną warstwę materiału rozpuszczającego się pod wypływem wysokiej temperatury, dzięki czemu trwale łączy się ona z podłożem.

Papy tego typu są oferowane w różnych grubościach i gramaturach, co przekłada się również na ich wytrzymałość i trwałość. Mogą być one także wykończone w różnych wariantach kolorystycznych, dzięki czemu można uzyskać atrakcyjny wygląd dachu.

Zalety i wady papy termozgrzewalnej

Materiał jak papa bitumiczna o właściwościach termozgrzewalnych ma wiele zalet, lecz ma ona także kilka wad, dlatego należy uwzględnić je przy wyborze materiału dekarskiego.

Zalety papy termozgrzewalnej:

  • dzięki możliwości zgrzewania za pomocą palników lub gorącego powietrza nie wymaga stosowania dodatkowych lepików do jej zamontowania na dachu
  • pozwala na wykonanie bardzo trwałych i wytrzymałych powierzchni dekarskich, które mogą służyć na wiele lat
  • jest szybka w montażu, dlatego w krótkim czasie pozwala na pokrycie dużej powierzchni dachu
  • dostępna w różnych kolorach, dzięki czemu można dobrać ją do oczekiwanego efektu estetycznego dachu, na przykład może być to kolor czerwonawy, antracytowy, zielony

Wady papy termozgrzewalnej:

  • jest droższa w porównaniu do papy tradycyjnej wymagającej użycia lepiku
  • bardzo ważne jest jej odpowiednie zamontowanie z użyciem właściwej temperatury, ponieważ w przeciwnym przypadku połączenie może nie być trwałe

Rodzaje pap termozgrzewalnych

Obecnie papy bitumiczne są oferowane w wielu wariantach. Papy przeznaczone do montażu na dachach można podzielić na dwie główne kategorie, czyli papy nawierzchniowe oraz papy podkładowe.

Papy nawierzchniowe przeznaczone są do wykonania nawierzchni dachowej. Wyróżniają się wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne, między innymi opady, promieniowanie UV, a także na porywiste wiatry.

Papy podkładowe układane są natomiast jako trwale zabezpieczenie spodnie, które pozwala na uzyskanie odpowiedniej ochrony konstrukcji dachowej przed czynnikami zewnętrznymi. Papy tego typu również cechują się bardzo dobrą szczelnością oraz większą elastycznością w stosunku do pap nawierzchniowych.

W takich wariantach dostępna jest także papa Bauder, która jest jedną z najczęściej rekomendowanych pap bitumicznych termozgrzewalnych na polskim rynku.

Gdzie kupić papę termozgrzewalną?

Obecnie papę bitumiczną o właściwościach termozgrzewalnych można zakupić w wielu firmach specjalizujących się w jej sprzedaży, także bezpośrednio w firmach dekarskich.

Klientom, którzy chcieliby zdecydować się na zamówienie usługi montażu papy dachowej na swoim domu lub innym budynku, kompleksową obsługę oferuje firma Dachprofil. Termozgrzewalna papa bitumiczna Dachprofil jest doskonałym wyborem dla inwestorów, którym zależy na wysokiej jakości pokryciu dachowym.

Warto wcześniej zapoznać się z różnymi rodzajami pap bitumicznych oraz ich cenami w wielu sklepach, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę pod kątem cenowym.

 

 

1 Komentarz

  • Potrzebuję porady. Dach kryty papą, która musi wytrzymać kilka lat. Proszę o polecenie najlepszej ale nie najdroższej papy oraz jak ona musi być przymocowana aby spełniała swoje funkce tak żeby nic nie przeciekało?

    Może ktoś miał jakieś doświadczenia w tym temacie? Artykuł bardzo pomocny ale brakuje mi tutaj konretów na temat tego co wybrac.

Dodaj komentarz