Tynkowanie jest ważnym elementem wykończenia ścian zewnętrznych i wewnętrznych budynku. Obecnie najczęściej prowadzone jest maszynowo.
Prawidłowo wykonane tynki nie tylko wyglądają estetyczne, ale również są trwałe i wytrzymałe. Na czym dokładnie polega popularne obecnie tynkowanie maszynowe? Jakie są główne zalety tego typu tynków? Na pytania odpowiada firma sklepagregatymalek.pl – agregaty tynkarskie oferująca nowoczesne urządzenia do tynkowania.
Czym jest tynk maszynowy?
Tynkami maszynowymi nazywa się tynki, które nakładane są za pomocą maszyny. Nie są to zatem konkretne rodzaje tynków, jednak tynki, które umożliwiają nakładanie ich specjalnymi agregatami tynkarskimi.
Za pomocą agregatów tynkarskich można nakładać:
- tynki gipsowe
- tynki wapienne
- tynki cementowe
- tynki elewacyjne
Jak wskazuje firma sklepagregatymalek.pl – agregaty tynkarskie możliwość wykonania prac tynkarskich za pomocą agregatu jest zależna od rodzaju tynku. Inne uziarnienie tynków będzie wymagało zastosowania innych typów agregatów.
Agregaty do tynkowania maszynowego
Proces tynkowania maszynowego bazuje na wykorzystaniu agregatów tynkarskich. To urządzenia, głównie zasilane elektrycznie, które wyposażone są w pompę tłoczącą mieszankę oraz w specjalną lancę z pistoletem, którą natryskuje się tynk na powierzchnię.
Agregaty tynkarskie są dostępne w różnych wariantach i wymagają odpowiedniego dobrania do konkretnego typu tynku. Nowoczesne maszyny, na przykład od firmy sklepagregatymalek.pl – agregaty tynkarskie, wyposażone są także w zaawansowane systemy, między innymi zapobiegające przeciążeniom, cofaniu się mieszanki, płynną regulację obrotów zależnie od typu pompy.
Tynkowanie maszynowe – jak przebiega?
Podobnie jak w przypadku nakładania tynków metodą tradycyjną tynkowanie maszynowe składa się z kilku etapów.
- Przygotowanie podłoża po nałożenie tynku, między innymi usunięcie większych uszkodzeń, gruntowanie nawierzchni.
- Wykonanie obrzutki za pomocą agregatu tynkarskiego – to cienka warstwa tynku, która ma na celu stworzyć podłoże pod właściwą warstwę materiału. Obrzutka powinna schnąć przez co najmniej 48 godzin.
- Właściwe tynkowanie, czyli ponowne naniesienie tynku na powierzchnię agregatem tynkarskim.
- Wygładzenie tynku za pomocą łaty, wyrównując jego poziom.
- Sprawdzenie kątów, poziomów i pionów.
- Trapezowanie – dalsze wygładzanie tynku za pomocą łaty trapezowej.
- Ponowne sprawdzenie kątów, poziomów i pionów.
Gdy tynk zostanie odpowiednio wygładzony, wówczas nie ma konieczności jego dalszego wygładzania. Jeżeli jednak pozostały na nim nierówności, można zacierać go ręcznie lub mechanicznie.
Zalety tynkowania maszynowego
Jak wskazują specjaliści ze sklepu internetowego sklepagregatymalek.pl – agregaty tynkarskie tynkowanie maszynowe ma wiele zalet.
Wykonując tynkowanie agregatem tynkarskim, można przede wszystkim zaoszczędzić czas na pracach, ale również łatwiej wykonać cienką, równą i estetycznie wyglądającą warstwę tynku.
Wobec tego tynkowanie maszynowe jest obecnie jedną z najczęściej wybieranych metod tynkowania ścian zewnętrznych i wewnętrznych, która sprawdza się w szczególności przy większych powierzchniach.
Kto z Was robił posadzki przed tynkami? Będę miec 220m2 podłogówki, wentylacje w podłodze piętra i nie widzi mi się czekac z tymi pracami na położenie tynków, bo te dopiero mogłabym kłaść na wiosnę. A tak, wpuszczam hydraulika, elektryka, Pana od wentylacji i klimy, następnie robię wylewki i potem zostają już tylko tynki na wiosnę. Czy da się zrobić najpierw wylewki a później tynk, żeby było to prawidłowo, z odpowiednimi dylatacjami itp itd?