Uszczelki gumowe – o czym musisz pamiętać przy ich zakupie?

 

Uszczelki wykonane z gumy są jednymi z najczęściej używanych uszczelek w wielu branżach. Gdy chcesz zdecydować się na ich zakup, sprawdź, o czym powinno się wtedy pamiętać!

Kiedy kupować uszczelki gumowe?

Wykonane z gumy uszczelki są wyrobami o bardzo szerokim zastosowanie i można spotkać je praktycznie w każdym domu oraz w zakładzie przemysłowym. Kiedy konieczne jest ich zakupienie?

Najczęściej uszczelki gumowe należy kupić wtedy, gdy chcemy wymienić te, które przestały spełniać już swoją funkcję na nowe. Gdy uszczelki narażone są kontakt z niekorzystnymi dla nich czynnikami, mogą zacząć się starzeć, co oznacza, że parcieją i tracą swoje właściwości uszczelniające. Wtedy trzeba je wymienić, aby w ten sposób zadbać o szczelność.

Również uszczelki będą potrzebne w przypadku przygotowywania nowych instalacji czy urządzeń, które wymagają zastosowania właściwego uszczelnienia.

Obecnie, gdy w sklepach można znaleźć tanie uszczelki gumowe, wymiana ich na nowe lub też zakupienie ich do realizowanego projektu nie jest żadnym problemem.

Uszczelki gumowe – rodzaje

Do kategorii jak uszczelki gumowe można zaliczyć pełną gamę produktów, stąd też często sprawiają one dużo trudności w doborze przez osoby, które nie mają w tym zakresie zbyt dużego doświadczenia.

Uszczelki gumowe można podzielić pod kątem swojego kształtu na:

  • oringi – uszczelki pierścieniowe
  • uszczelki krawędziowe
  • uszczelki profilowe
  • uszczelki płaskie
  • uszczelki w formie sznurów, taśm
  • maty i arkusze do uszczelek

Spotykane są także inne rodzaje uszczelek zależnie od ich przeznaczenia. Warto też wskazać, że można zamówić tanie uszczelki gumowe wykonane na wymiar, gdy spośród dostępnych opcji nie można wybrać tych, które dopasowane są do konkretnego miejsca zastosowania.

Dobierając odpowiednie uszczelki, trzeba także uwzględnić materiał, z którego są one wykonane. Do produkcji uszczelek używane są różne rodzaje gum, na przykład NBR czy EPDM. Każda z nich cechuje się nieco innymi właściwościami, zwłaszcza w obszarze odporności na niskie i wysokie temperatury oraz na czynniki chemiczne. Zatem uszczelki konieczne trzeba dopasować do miejsca ich pracy.

Uszczelki gumowe – gotowe czy na wymiar?

Obecnie tanie uszczelki gumowe są oferowane w dwóch wariantach pod kątem ich produkcji – można zdecydować się na uszczelki gotowe, ale również można kupić uszczelki wykonane na wymiar. Ponadto można też samodzielnie przygotować uszczelki w odpowiednich kształtach.

Gdy istnieje taka możliwość, najlepiej zdecydować się na zakup gotowych uszczelek. Wyróżniają się określonymi rozmiarami i można dobrać je do danego zastosowania. Nie zawsze jednak jest to możliwe.

Jeżeli wśród gotowych uszczelek nie można znaleźć tych zapewniających właściwą szczelność, można zdecydować się na samodzielne wykonanie uszczelek z gotowych mat, arkuszy i sznurów. Oczywiście, to możliwe tylko wtedy, gdy uszczelka ma mieć konkretną budowę, więc takie rozwiązanie nie sprawdzi się zawsze.

Druga opcja polega na zamówieniu uszczelek na wymiar. Takie usługi świadczy wiele firm wykonujących uszczelki w Polsce.

Gdzie kupować tanie uszczelki gumowe?

Obecnie tanie uszczelki gumowe oraz innego rodzaju materiały uszczelniające można kupować bezpośrednio u ich producentów. W sprzedaży można znaleźć uszczelki gotowe oraz materiały do ich docinania.

Warto także sprawdzić oferty sklepów specjalizujących się w sprzedaży uszczelek, gdzie można znaleźć produkty wielu marek.

Zamawianie uszczelek nie wymaga również udawania się do sklepu osobiście – teraz mogą być one bardzo łatwo zakupione również przez internet, dlatego mogą być one wtedy dostarczone pod adres.

 

 

Dodaj komentarz