Formowanie rotacyjne – jakie produkty powstają z jego użyciem?

Formowanie rotacyjne jest jedną z popularnych metod wykorzystywanych podczas wytwarzania produktów z tworzyw sztucznych. Jakie wyroby najczęściej powstają z użyciem tej techniki?

Na czym polega formowanie rotacyjne?

Formowanie rotacyjne to metoda określana również po angielsku jako rotomoulding. W jej trakcie wykorzystuje się obrotowe maszyny, w których umieszcza się formy wypełnione granulatem z tworzywa sztucznego. Formy te następnie są podgrzewane, co powoduje stopienie tworzywa, które w trakcie obracania się formy równomiernie rozmieszczane jest na jej ściankach. Po wystudzeniu forma jest otwierana i wyjmuje się z niej gotowy produkt. Technika ta charakteryzuje się wieloma zaletami, między innymi powoduje ona brak naprężeń w produktach, pozwala na formowanie warstwowe, daje możliwość tworzenia produktów bardzo dużych, pustych wewnątrz, mających skomplikowane kształty, a także zatopione elementy, na przykład uchwyty, elementy gwintowane.

Jakie wyroby wytwarza się przez rotomoulding?

Formowanie rotacyjne to wszechstronny proces produkcyjny, który można wykorzystać do stworzenia szerokiej gamy produktów z tworzyw sztucznych. Najczęściej stosowana jest ona podczas wytwarzania poniższych wyrobów:

Zbiorniki i pojemniki do przechowywania

Metoda ta wykorzystywaną jest do tworzenia dużych zbiorników i pojemników do użytku w zastosowaniach przemysłowych i handlowych, na przykład zbiorników na płyny, produkty sypkie, szamb.

Części samochodowe

Stosowana jest ona podczas wytwarzania wielu części samochodowych, na przykład wykonuje się z jej użyciem zbiorniki paliwa, deski rozdzielcze i elementy błotników.

Ogrodzenia

Za pomocą techniki formowania rotacyjnego produkuje się ogrodzenia panelowe wykonane z tworzyw sztucznych, które wyróżniają się wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne.

Meble

Formowanie rotacyjne może być wykorzystywane do tworzenia mebli z tworzyw sztucznych, takich jak krzesła ogrodowe, stoły przeznaczone na zewnątrz.

Przemysł morski

Formowanie rotacyjne jest często stosowane do produkcji wyrobów używanych w przemyśle morskim, takich jak elementy łodzi, boje i pływaki.

Sprzęt sportowy

Rotomoulding jest powszechnie stosowany do produkcji sprzętu sportowego, takiego jak kajaki, łodzie, kaski.

Sprzęt rolniczy

Można wykonać za pomocą tej metody różne rodzaje sprzętu i wyposażenia rolniczego, takie jak zbiorniki i pojemniki do przechowywania, elementy maszyn rolniczych.

Zabawki i wyposażenie placów zabaw

Ponadto formowanie rotacyjne jest wykorzystywane do produkcji trwałych i bezpiecznych zabawek i wyposażenia placów zabaw, takich jak zjeżdżalnie, huśtawki i domki do zabawy.

Jak wytwarzać produkty metodą formowania rotacyjnego?

Istnieje możliwość zakupienia niezbędnego wyposażenia do formowania rotacyjnego, aby wytwarzać wyroby we własnym zakresie, albo można zdecydować się na zlecenie produkcji w firmie zewnętrznej. Klientom poszukującym kompleksowego wsparcia w ramach produkcji wyrobów metodą formowania rotacyjnego oferuje je firma roto4mat.pl, która zajmuje się formowaniem na zamówienie oraz dostarcza nowoczesne maszyny do klientów.

 

Dodaj komentarz