dom

Jak zabezpieczyć dom przed zimą

Początek jesieni to dobry moment, aby zabezpieczyć dom przed zimą. Warto wykonać przegląd elewacji i dachu, zabezpieczyć kostkę brukową wokół domu, uszczelnić okna oraz wykonać inne prace konserwacyjne.  Jesień to ostatni moment na ewentualne naprawy  i remonty dachu, rynien czy elewacji. 

Sprawdzenie szczelności rynien

Jesienią warto sprawdzić drożność oraz szczelność rynien. Kiedy już liście z drzew opadną należy wyczyścić z nich rynny. Usunąć należy również wszelkiego rodzaju patyki, piach. Można to zrobić samodzielnie szczotką. Nie jest to trudne zadanie, trzeba mieć tylko wysoką i stabilną drabinkę. Nie wyczyszczona rynna, jeśli zbierze się w niej dużo śmieci nie będzie drożna i może się zerwać. Warto pomyśleć o zamontowaniu na rynnach specjalnych siatek, które zapobiega zbieraniu się w nich liści. Jeśli w rynnach jest jakaś nieszczelność to należy ją zlikwidować, aby często padający jesienią deszcz nie wylewał się na elewację powodując brzydkie zacieki. 

Czyszczenie kostki brukowej oraz elewacji budynku.

W słoneczny dzień warto zadbać o wyczyszczenie kostki i elewacji przed zimą. Można to zrobić samodzielnie bądź wynająć specjalną ekipę z profesjonalnym sprzętem do czyszczenia. Elewację można wyczyścić przy użyciu myjki ciśnieniowej używają odpowiednio dobranego ciśnienia, aby nie uszkodzić jej. Dobrze sprawdzi się myjka ciśnieniowa o ciśnieniu do 120 bar. Takie ciśnienie wyczyści zabrudzenia a jednoczenie nie powinno zaszkodzić elewacji. 

Odłączenie zewnętrznych dopływów wody.

Zanim pojawią się mrozy należy odłączyć węże ogrodowe, odciąć dopływ wody w rurach, które doprowadzają wodę do ogrodu. Nie można zapomnieć o systemach nawadniających, których zimą się nie używa. Trzeba z niego również usunąć całą wodę, tak aby nie zamarzła. Mogłaby wówczas rozsadzić instalację. 

Udrożnienie komina i kanałów wentylacyjnych

Przed zimą obowiązkowo należy sprawdzić drożność kanałów i zabezpieczyć komin przed deszczem i śniegiem. Do zabezpieczenia przewodów kominowych przed opadami deszczu czy śniegu służy czapka kominowa. 

Sprawdzenie szczelności dachu.

Jesienią oraz zimą ze względu na panujące warunki pogodowe mogą pojawiać się w dachu uszkodzenia i nieszczelności. Nawet przed najdrobniejsze pęknięcia w dachu woda może dostać się do domu. Może pojawić się przed to wilgoć i pleśń. Jeśli dach pokryty jest dachówką warto przejść dookoła domu i sprawdzić czy nie ma żadnych ubytków. Czy dachówki są kompletne i nie połamane. W przypadku gdy dach jest pokryty blachą należy zwrócić uwagę czy nie ma na niej rdzy, zarysowań oraz szczelność połączeń arkuszy blachy. Nieszczelności często powstają na styku, na łączeniu dwóch elementów i tym miejscom należy szczególnie się przyjrzeć. 

Uszczelnienie okien i drzwi

Warto sprawdzić uszczelki w oknach i drzwiach. Najpierw okna należy dokładnie wyczyścić a następnie można zastosować do uszczelek środek konserwujący, który zabezpieczy je przed pękaniem oraz zamarzaniem.  Do uszczelnienia można wykorzystać również specjalny silikon. Trzeba jednak pamiętać o tym aby zachować umiar, gdyż w domu musi być zachowana cyrkulacja powietrza aby uniknąć gromadzenia się wilgoci na oknach. 

Odpowiednie zadbanie o dom na czas zimowy powoli dłużej cieszyć mieszkaniem bez usterek i kosztownych remontów. Zawsze taniej jest zabezpieczyć, niż remontować.  

Dodaj komentarz