Jak powstają produkty z tworzyw sztucznych techniką rotomouldingu?

W produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych stosowane są różne rodzaje technik. Wśród nich dostępny jest również rotomoulding. Na czym dokładnie polega ta technika i jakie ma ona zastosowanie?

Co to jest rotomoulding?

Termin jak rotomoulding odnosi się do rodzaju techniki produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych, która nazywana jest również formowaniem rotacyjnym albo rotoformowaniem.

Tego typu technika polega na wykorzystaniu specjalnych maszyn, które wykonują ruch obrotowy, aby przygotować elementy w formie. To powoduje, że działa ona w inny sposób niż popularne wtryskiwanie, co przekłada się też na jej inne zastosowanie i właściwości.

Jakie jest zastosowanie rotomouldingu?

Technika rotomouldingu jest stosowana przede wszystkim wtedy, gdy konieczne jest wykonanie produktów większych, warstwowych, również pustych w środku.

Wykorzystuje się ją między innymi do wytwarzania:

  • produktów do uprawiania sportów, na przykład jak kajaki, łódki
  • zabawek dziecięcych
  • zbiorników, pojemników
  • elementów instalacji
  • obudów maszyn
  • mebli z tworzyw sztucznych

Oczywiście, to jedynie przykładowe zastosowanie, ponieważ rotomoulding jest również używany w innych celach do produkcji innych wyrobów.

Warto wskazać, że technika ta sprawdza się również w przypadku produkcji wyrobów, które mają mieć warstwową budowę, czyli mają by wykonane z kilku nakładanych na siebie warstw surowców.

Również technika ta pozwala na produkowanie wyrobów z zatopionymi elementami, na przykład metalowymi uchwytami.

Technika rotomouldingu – krok po kroku

Wykonanie produktów z tworzyw sztucznych za pomocą rotomouldingu wymaga przejścia kilku kroków. Zaliczane są do nich:

Przygotowanie formy do rotomouldingu

Forma ta ma na celu odzwierciedlenie produktu, jaki ma być wykonany w maszynie do rotomouldingu. Forma ta najczęściej dzielona jest na 2 części lub może mieć więcej części zależnie od rodzaju produkowanego produktu.

Zasypanie formy do rotomouldingu

Kolejnym krokiem jest wsypanie do formy do rotomouldingu granulatu albo proszku z tworzywa sztucznego, z którego ma być wyprodukowany detal.

Podgrzanie formy do rotomouldingu

Następnym etapem jest umieszczenie formy w piecu, w którym temperatura wynosi około 200 stopni Celsjusza. Powoduje do podgrzanie tworzywa i jego upłynnienie.

Formowanie rotacyjne w maszynie do rotomouldingu

Następnie forma jest obracana w maszynie tak, aby płynne tworzywo mogło równomiernie pokryć ścianki formy od wewnątrz. W zależności od tego, z ilu warstw ma być wykonany produkt, można również stosować dodatkowe tworzywa i formować je. Osadza się wtedy również elementy w formie.

Ostudzenie formy do rotomouldingu i jej otwarcie

Ostatnim etapem, gdy produkt jest już gotowy, jest ostudzenie formy. Gdy ma ona niską temperaturę, a tworzywo jest już odpowiednio utwardzone, wtedy jest ona otwierana i można wyjąć z niej gotowy, uformowany element.

Jakie zalety ma technika rotomouldingu?

Technika ta wyróżnia się wieloma korzyściami, dlatego też jest ona stosowana dzisiaj bardzo często w różnych branżach, by przygotować wyroby z tworzyw sztucznych.

Do najważniejszych zalet formowania rotacyjnego zaliczana jest przede wszystkim możliwość przygotowywania wyrobów o dużych wymiarach, w tym także wyrobów o grubszych ściankach, dzięki czemu wyróżniają się one wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne. Również atutem jest wspomniana możliwość tworzenia wyrobów warstwowych i z zatopionymi elementami.

Na uwagę zasługuje również możliwość tworzenia wyrobów w przystępnych cenach, co wynika z niskich kosztów wykonania formy do rotomouldingu.

 

Dodaj komentarz