Odzież ochronna dla pracowników – kiedy jest konieczna?

Pracodawca jest zobowiązany, by przekazać pracownikom odpowiednią odzież, gdy jest ona wymagana przepisami prawa. Kiedy konieczne jest stosowanie odzieży ochronnej?

Co to jest odzież ochronna?

Termin odzieży ochronnej jest bardzo szeroki. Odnosi się on bowiem do różnych typów ubrań, które mają na celu zabezpieczenie człowieka w trakcie pracy przed szkodliwymi i niebezpiecznymi dla niego czynnikami oraz urazami. Zaliczana jest ona do środków ochrony indywidualnej.

Do tej kategorii zaliczane są różne ubrania, które muszą być dopasowane specjalnie do stanowiska pracy oraz do występujących na nim zagrożeń.

Odzież ochronna może chronić pracowników między innymi przed czynnikami:

  • chemicznymi
  • biologicznymi
  • mechanicznymi
  • termicznymi
  • hałasem
  • pyłami

Odpowiednio dopasowana, dobra odzież ochronna jest w stanie ochronić przed skutkami poważnych wypadków oraz przed chorobami zawodowymi. Właśnie dlatego pracodawcy w określonych przypadkach zobowiązani są do jej nieodpłatnego przekazania swoim pracownikom.

Odzież ochronna a odzież robocza – czym się różnią?

Bardzo często terminy odzieży ochronnej oraz odzieży roboczej stosowane są zamiennie. W rzeczywistości jednak odnoszą się one do innego typu ubrań.

Odzież robocza jest odzieżą, której głównym celem jest zabezpieczenie przed zabrudzeniem, lekkimi urazami oraz ma ona na celu poprawę warunków pracy. Często jest ona również elementem stroju pracowniczego, gdy uzupełniona jest o logo.

Natomiast dobra odzież ochronna ma na celu zapewnienie skuteczniejszej ochrony w obliczu pojawiających się zagrożeń. Właśnie dlatego ma ona inną konstrukcję i produkowana jest też z innych materiałów. Musi ona spełniać również odpowiednie wymogi, które ustala Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej (Dz. U. z 2005 r., Nr 259, 2173).

Kiedy należy stosować odzież ochronną?

Używanie odzieży ochronnej jest niezbędne wtedy, gdy na stanowisku pracy występują czynniki szkodliwe i niebezpieczne dla pracownika.

Aby ocenić, czy są one obecne na danym stanowisku, konieczne jest wcześniejsze wykonanie jego oceny pod kątem BHP. Na tej podstawie można wskazać, jakie środki ochrony powinny być wówczas używane.

Kodeks pracy oraz inne przepisy nie wskazują dokładnie, jakie konkretnie środki ochronne powinny być stosowane na konkretnych stanowiskach pracy. W związku z tym pracodawca musi samodzielnie ocenić, kiedy są one potrzebne, a także dobrać ich rodzaj.

Przykładowo dobra odzież ochronna będzie potrzebna na stanowiskach pracy jak:

  • pracownik przemysłu
  • lekarz
  • laborant
  • elektryk
  • policjant
  • ratownik

Warto też pamiętać o tym, że poza ubraniami ochronnymi konieczne może być stosowanie dodatkowych środków ochrony osobistej, na przykład jak rękawice, kaski, gogle, środki zapobiegające upadkom z wysokości.

Gdzie zakupić odzież ochronną?

Ubrania ochronne są dostępne w zróżnicowanych wariantach, dlatego też można indywidualnie dopasować je pod kątem ich właściwości oraz spełnionych norm.

Najszersza gama odzieży ochronnej czeka na kupujących w sklepach BHP, a także bezpośrednio u producentów, gdy prowadzą oni własne sklepy.

Aktualnie dobra odzież ochronna jest dostępna również w sklepach internetowych, co znacznie ułatwia dostęp do tego typu wyposażenia dla pracodawców, którzy zamierzają je zakupić.

Dokładne informacje o ofercie producentów odzieży roboczej wraz z cenami można znaleźć bezpośrednio na stronach internetowych, dlatego warto zapoznać się z dostępnymi opcjami przed doborem odpowiednich produktów.

 

Dodaj komentarz